Ceyda DÜVENCİ

Farklılıklarla Yaşamak: Farklı Bir Çocuğa Sahip Olmak

Ceyda DÜVENCİ, Oyuncu -Yazar

1977 yılında Bursa’da doğdu. 1995 yılından itibaren oyunculuk ve sunuculuk yapmaya başlayan ve Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Ceyda Düvenci, Kadir Has Üniversitesi’nde Film ve Drama yüksek lisansını bitirdi ve halen İstanbul Üniversitesi’nde Çocuk Gelişimi eğitimine devam etmektedir.

Kariyerine televizyon dizilerinde, sinema ve reklam filmlerinde oyunculuk, dublaj sanatçılığı yaparak ve özel organizasyonlarda sunuculuk yaparak devam eden Ceyda Düvenci, kendisi gibi oyuncu ve yazar olan Bülent Şakrak ile evlidir ve çiftin iki çocuğu vardır. Özel ihtiyaç sahibi bir çocuğu olan Düvenci, bir yandan da özel ihtiyaç sahibi çocukların toplum tarafından daha iyi anlaşılması adına serebral palsi tanısı olan kızının hayatı üzerinden “Bal Köpüğü” başlıklı çocuk kitapları serisi yazmaktadır.

Yaratıcı Drama Eğitmenliği ve Çocuk Gelişimi eğitimleri devam ederken, çocuklar ve ebeveynler ile duygu üzerine çalışmalar yapmak ve duygu üzerine yaratıcı drama ve sanat terapisi eğitimleri geliştirmek üzere Taş Kâğıt Makas Duygu Atölyesi’ni kurdu. Aynı zamanda atölye için çocuklara duyguları anlatan duygu kitapları, duygularını anlatmalarına yardımcı olacak oyuncaklar “Meli Melek” markasıyla da her sene gelirinin bir kısmı serebral palsi derneği olan Bir Can Bin Umut’a bağışlanan ajandalar tasarlamaktadır.