Haberler

1
Feb

BEGEP Projesi Açılış Konferansı Bütünleştirici Eğitim Paneli

BEGEP Projesi Açılış Konferansı Bütünleştirici Eğitim Paneli

17 Aralık 2019 tarihinde Bütünleştirici Eğitimin Geliştirilmesi Projesinin (BEGEP) açılış konferansında, projenin farkındalık artırma bileşeni kapsamında düzenlenen, Bütünleştirici Eğitim Paneli’nin ilk oturumuna, Otizm Federasyonu Başkan Yardımcısı Şafak Otizmli Bireyler Derneği Başkanı, Pervin Sabur ve ses sanatçısı Özgün Uğurlu konuk oldu. Ayrıca oyuncu Ceyda Düvenci yoğunluğu nedeniyle katılamadığı konferansa, konu ile ilgili çektiği bir video ile katıldı. 

Panelde; çocuğun diğer akranlarıyla birlikte olmasının, ihtiyaçlarına uygun şartların yaratılmasının ve çocuğun eğitim sürecini sağlıklı geçirmesi için aile farkındalığının ve aile desteğinin önemi, özel eğitim hizmetlerinde çalışan öğretmenlerin bütünleştirme ve kaynaştırmadaki rolleri, toplumun her kesiminden insanın bu konuda hassasiyet ve farkındalık içinde olmasının önemi ve ön yargılar konuşulurken konuklar konu ile ilgili deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

İletişim faaliyetleri kapsamında düzenlenecek okul müdürleri, aileler ve STK’lara yönelik farkındalık artırma kampanyaları Şubat 2020’de başlayacak ve proje boyunca devam edecek.

BEGEP PROJECT OPENING CONFERENCE INCLUSIVE EDUCATION PANEL

BEGEP Project Opening Conference Inclusive Education Panel

Ms. Pervin Sabur, Vice President of Autism Federation and President of Şafak Autism Association, and Mr. Özgün Uğurlu, Vocal Artist, were the guests of the first session of the Inclusive Education Panel, which was held within the scope of the awareness raising component of the project, at the opening conference of the Development of Inclusive Education Project (BEGEP) on December 17, 2019. In addition, actor Ms. Ceyda Düvenci attended the conference, which she could not attend due to her busy schedule, with a video on the subject.

While the importance of family awareness and family support for the child to be with other peers, to create conditions suitable for their needs and to make the child’s education process healthy, roles of teachers working in special education services in mainstreaming and inclusion, the importance of the sensitivity and awareness of people from all walks of life and prejudices were discussed in the panel, she shared her experiences on the subject with the participants.

Awareness raising campaigns to be organized within the scope of communication activities for school managers, families and NGOs will start in February 2020 and will continue throughout the project.