Haberler

5
Nov

2. Aylık Yönetim Toplantısı Yapıldı

2. Aylık Yönetim Toplantısı Yapıldı

BEGEP Projesi’nin İkinci Aylık Yönetim Toplantısı 31 Ekim 2019 tarihinde tüm tarafların katılımıyla gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) AR-GE ve Projeler Daire Başkanı Ertan Göv’ün başkanlığında yapılan toplantıya İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi ve Avrupa Birliği ve Türkiye Delegasyonu temsilcileri ile Proje Koordinasyonu Birimi üyeleri ve Teknik Destek Ekibi katıldı.

Toplantıda projede bu zamana kadar elde edilen gelişmelerin üzerinde durulduğu ve sonrasında yapılacak olan faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulunulan toplantı bir sonraki Aylık Yönetim Toplantısının tarihinin belirlenmesinin ardından sona erdi.

SECOND MONTHLY MANAGEMENT MEETING WAS HELD

Second Monthly Management Meeting was Held

The Second Monthly Management Meeting of the BEGEP Project was held on October 31, 2019 with the participation of all parties.

Representatives of Human Resources Development Operation Structure and the Delegation of European Union to Turkey and Project Coordination Unit members and Technical Assistance Team participated to the meeting which was chaired by Ministry of National Education Head of the Department of R&D and Projects Mr. Ertan Göv.

The meeting, in which the progress made in the project so far was emphasized and ideas were exchanged regarding the activities to be carried out, ended after the date of the next Monthly Management Meeting was determined.